מה זה פרוגרמה? ומה היא כוללת בתוכה

מה זה פרוגרמה? ומה היא כוללת

על מנת לשפץ מבנה קיים או לבנות מבנה חדש יהיה צורך לבצע מספר שלבים קריטיים. כל מי שינסה לחפף, ימצא את עצמו מתקשה לעבור את הנהלים הבירוקרטיים השונים. זוהי הסיבה שבגינה אנו מציעים להכיר היטב את השלבים, גם אם בתחילה הם נשמעים מאיימים. אחד מהדברים הבסיסיים שחובה לעשות לפני תחילת בניית או שיפוץ מבנה זה פרוגרמה. לא מן הנמנע כי עדיין לא יצא לכם לשמוע על האפשרות הזו, אך כעת הגיע הזמן להכירה. אחרי שתבינו במה מדובר, יהיה לכם קל ליישם את הפרוצדורה הזו בבנייה או בשיפוץ שלכם. תזכרו כי שווה להחמיר, כך תדעו בוודאות כי תקבלו בדיוק את מבוקשכם ללא פשרות. נציין כי אין תחליף לשקט הנפשי שלכם, גם אם זה ידרוש מכם לבצע עבודה נוספת.

מה זה פרוגרמה?

השאלה הראשונה שכל אחד ישאל את עצמו היא מה זה פרוגרמה, ומתי בדיוק מיישמים אותה. פרוגרמה זה בעצם המסמך הראשון שאותו האדריכל נדרש לכתוב טרם תחילת העבודה על הפרויקט. במסמך לוקחים את מידות השטח, ומחלקים אותו לחללים הנדרשים בתוך המבנה עצמו. כמובן שחייבת להיות אבחנה בין פרוגרמה של בית פרטי שתכלול סלון, חדרי שינה ומקלחות לבין פרוגרמה של עסק שמשתנה כל הזמן. השאיפה היא שעל סמך המסמך הזה ניתן יהיה להקל על העוסקים במלאכה. לא פחות חשוב זה שמי שעבורו מיועד המבנה ידע בדיוק כי הוא עומד בכל אחת מהדרישות שלו. אין דבר יותר מרגיע מאשר לראות את המסמך כתוב, ובו מפורטים כל עיקרי הדברים.

מה כוללת בתוכה הפרוגרמה?

כפי שציינו כל פרוגרמה אדריכלית היא מעט שונה, ולכן קשה מאוד להגיד מראש מה היא תכלול בתוכה. בתוך מרבית המסמכים הללו תמצוא פירוט מלא של החדרים, וכמובן המידות שלהם. כך מי שירצה לתכנן הקמה של מטבח או כל פרט אחר ייעזר באותו מסמך מחייב. בו בזמן מוסיפים לתוך הפרוגרמה את כל הדברים שעשויים להוות מכשול כאשר עובדים בתוך המבנה. חשוב שיכירו את היתרונות של המבנה, אך גם את החסרונות שעשויים לעכב את העבודה. נציין כי ככל שהמסמך יהיה יותר מפורט ויכיל בתוכו יותר פרטים, כך יהיה קל לעבוד. אנשי המקצוע ידעו מראש מה ניצב לפניהם, והאדם שבבעלותו הנכס יבין מה קיים בו. אין ספק כי המסמך הזה הוא אחד מהמסכים הכי חשובים טרם תחילת העבודה.

איך לכתוב פרוגרמה?

פרוגרמה נכתבת על ידי אדריכל מנוסה, כזה שלמד את התחום ויודע מה צריך לבדוק מבעוד מועד. באופן עקרוני עוד טרם כתיבת המסמך חובה למדוד היטב את השטח, ולבחון את מגבלותיו. את הנתונים היבשים מכניסים אל תוך תוכנה באמצעותה משרטטים את כל מה שנדרש להכיר. קיימות תוכנות רבות המאפשרות ליצור פלט אדריכלי מצוין ומפורט, כזה שאפשר לעבוד איתו. הכתיבה מצריכה חלוקה ברורה של החלל לחדרים, בין אם מדובר על חדרים בבית או משרדים בעסק. כל חדר חייב להיות בגודל המתאים, כדי שכל החללים ייכנסו אל תוך שטח המבנה. כמובן שבתוכנות מתקדמות גם יציבו למול עיניכם את הבעיות שעלולות להגביל אתכם מלהתקדם אל עבר המטרה.

מדוע חשוב להכין פרוגרמה טרם הבנייה?

  • עבודת בנייה מהירה – בזכות תוכנית פרוגרמה ניתן לבצע את עבודת הבנייה בצורה מהירה יותר. איש המקצוע שאחראי על העבודה יבין בדיוק מה נדרש ממנו. כל העיכובים נלקחים בחשבון, והתוצאה מן הסתם תדבר בעד עצמה. פרויקט שהיה אמור להתפרס על פני תקופה ארוכה, יסתכם במספר חודשים מועטים.
  • ביצוע עבודה מדויקת – כל טעות קטנה בתכנון או בחשיבה עלול לגרום לכך שהתוצאה הסופית תהיה רחוקה מהתוצאה הרצויה. זוהי סיבה מספיק טובה לבצע פרוגרמה טרם הבנייה, ולסייע לאנשי המקצוע לדייק בבנייה. פרוגרמה תכנון יגרום לכך שכל איש מקצוע יבין בדיוק מה נדרש ממנו לעשות. 
  • חיסכון בהוצאות הבנייה – פרוגרמה לדוגמא אמורה לתת לכם מושג איך אמורה להיראות התוצאה הסופית. עם זאת נציין כי פרוגרמה יכולה לחסוך לכם המון כאשר מסתכלים על השורה התחתונה. היא מאפשרת לכם להבין בדיוק כמה תצטרכו להוציא, ולמנוע הוצאות מיותרות שלא לקחתם אותן בחשבון.

פרוגרמה פירוש – מתי נרצה לבצע אותה?

יש כאלה שיוצאים מנקודת הנחה כי פרוגרמה רצויה רק כאשר נכנסים אל תוך פרויקט בנייה גדול. אך בשורה התחתונה היא נדרשת בכל פרויקט בנייה, ולא משנה מהו גודלו. על מנת שהעבודה תתבצע כמצופה, חובה לתכנן את כל הדברים מההתחלה ועד הסוף. את הפרוגרמה נרצה לבצע מיד עם קבלת השטח, כדי להתחיל לעבוד על הפרויקט עצמו. כעבור זמן קצר עם השלמת התהליך, תוכלו כבר לפנות לאנשי מקצוע שיסייעו לכם. עם המידע שנמצא ברשותכם תוכלו לגשת אליהם, ולקבל הצעת מחיר מדויקת ונכונה. בכל מקרה של ספק, טוב להתייעץ עם איש מקצוע בדמות אדריכל שיסביר לכם בדיוק מה נכון לבצע בכל נקודת זמן. הוא ימנע מכם לעשות טעויות שתשלמו עליהן ביוקר בראייה לאחור. 

כל הסיבות להסתכל על פרוגרמה לדוגמא

פרוגרמה עיצוב פנים של דירה משופצת תהיה שונה לעומת פרוגרמה המיועדת לבנייה חדשה. מבחינתכם טוב להסתכל על מסמך דמה שמטרתו להמחיש לכם כיצד יראה המסמך אותו יכינו לכם. הרי בסוף מדובר על מסמך שאמור לשנות את כל ההתעסקות, ולשפר את התוצאה הסופית אותה תשיגו. נדגיש כי תוכלו למצוא מגוון רחב של פרוגרמות לדוגמא בכל מיני אתרים באינטרנט. לכן אינכם צריכים ללכת לאיבוד או להתאמץ מאוד על מנת להשיג את המסמך הזה. בזכות מסמך דמה פשוט יהיה לכם קל להבין מה מצפה לכם, ואיזה מסמך ברצונכם להשיג מהאדריכל אותו בחרתם.

מעיין כהן

מעיין כהן

בעל תואר B.Sc בהנדסת מים ממכללת כנרת. לאחר סיום לימודיו עבד בתכנון כשלוש שנים לערך במשרד תכנון גדול שם רכש את נסיונו בתכנון אינסטלציה בפרויקטים מורכבים, לאחר מכן החל לעבוד בחברת ביצוע בתפקיד מתאם Bim. בתפקידו הטמיע את שיטות ונהלי העבודה הראשונים בשיטת ה Bim ובכך הנחיל את אבני היסוד של מחלקה זו בחברה.

מלאו את הטופס

לשיחת ייעוץ ללא התחייבות

ונחזור אליכם בהקדם

מחפשים עבודה? הגעתם למקום הנכון

אנחנו מחפשים אתכם, בעלי שאיפות ורצון להתפתח ולגדול איתנו, מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.