מה זה בורות חלחול ולמה הם מיועדים?

מה זה בור חלחול (בור ספיגה) ולמה הוא מיועד, הכנו לכם מדריך מפורט כולל מה החשיבות שלנו והיכן צריך למקם אותו כאשר מתכננים מבנה.

מה יקרה אם לא יהיה בקרבת המבנה שלכם בור חלחול? התשובה היא מאוד פשוטה, המים יציפו את המבנה והנזק יהפוך להיות גדול ומשמעותי. בורות חלחול המכונים גם בורות ניקוז אמורים לנקז את כל מי הגשם המציפים את פני הקרקע. ללא בור ניקוז תמצאו את עצמכם במצב בו כל העבודה הקשה עשויה לרדת לטמיון, והנזק יהיה מהותי. אז מה אתם צריכים לדעת לפני שאתם מתקינים בורות חלחול? החלטנו להרים את הכפפה, ולסייע לכם בקבלת מענה לכל השאלות החשובות הללו. כך תדעו כי בור החלחול בביתכם או בעסקכם יעמוד בציפיות, ויספק את הסחורה. 

מה זה בורות חלחול?

אנשים רבים אינם מודעים לעובדה כי ממש מתחת לרגליהם נמצא בור חלחול שעושה עבודה חשובה. בורות חלחול הם בורות ניקוז המיועדים לספוג את כל מי הגשמים שמציפים את פני הקרקע. העבודה העיקרית של בורות חלחול תהיה להביא את אותם מי גשמים ישירות לצנרת המובילה אותם למאגרי מי תהום. בלי בור חלחול תמצאו את עצמכם עושים מאמצים כבירים, אך לא משיגים את התוצאה. אם נתקלתם בהצפות אדירות בכל מיני מקומות, סימן שאותם בורות חלחול לא סיפקו את הסחורה. בין אם בגלל שהם היו חסומים או בגלל שאין מספיק בורות ניקוז בקרבת מקום. החשיבה מאחורי הצבת הבורות הללו היא קריטית, ועשויה להפוך את תמונת המצב מקצה לקצה. אל תביאו את עצמכם למצב בו אתם מתפשרים בעניין הזה או מוותרים עליו.

בור חלחול = לקידוח החדרה
בור חלחול = קידוחי החדרה

התפקידים של בור ספיגה בחצר

בור חלחול מי גשם עושה עבודה חשובה מאין כמותה, והוא חיוני בשל התפקידים הרבים שהוא ממלא. הבור לא רק מנקז לתוכו את מי הגשמים המציפים את הקרקע, אלא מבצע עבודות נוספות. בין רגע תמצאו את עצמכם במצב בו אתם מצליחים להביא את עצמכם לנקודה בה תרצו להיות. תבינו איך בורות חלחול ממלאים תפקידים חשובים, שאף אלמנט אחר לא ממלא אותם.

  • מניעת חדירת מים למבנה: ברגע שיש בור חלחול בקרבת מקום, הסבירות שהמים יחדרו לתוך המבנה נמוכה. עם זאת ברגע שאין בורות חלחול, זה רק עניין של זמן עד שזה יקרה. זוהי הסיבה שבגינה מציבים בורות ספיגה וחלחול בחצר ובאזורים הסמוכים למבני מגורים. 
  • הקטנת לחצים הידראוליים: במידה וישנו מקום אחד מסוים בו ישנו צינור בור חלחול אחד בלבד, הלחץ על הצינור יהיה מהותי. במקרה כזה, הסבירות שהצינור יעמוד בעומס הינה נמוכה למדי. חשוב להציב בורות ספיגה וחלחול בכל מבנה על מנת לאפשר זרימה אפקטיבית של מי גשם.
  • אי פגיעה בציוד וברהיטים: אין דבר יותר משמח מאשר גשם שיורד בצורה רציפה לאורך שעות רבות, אך הדבר עשוי לפגוע בציוד וברהיטים שלכם. בור חלחול מונע את הפגיעה בכך שהוא סופח את המים אליו, וגורם לכך שהם אינם יעלו על גדותיהם.  
  • שימור מי הגשמים: המערכות החדישות בהן משתמשת המדינה מאפשרות חידוש ושימור על מי גשמים. על ידי בורות החלחול המים זורמים ישירות למאגרים הללו המאפשרים חידוש שלהם. קידוח ידני בור חלחול בחצר הבית יספק את התרומה הקטנה שלכם. 

האם חובה להתקין בור חלחול (בור ניקוז) בבית פרטי?

האם חובה להתקין ניקוז מי גשמים בבית פרטי? לא קיימת חובה בחוק להתקין בור חלחול בבית פרטי, אך מדובר על בחירה טבעית שלכם. בורות חלחול כפי שאמרנו ממלאים תפקידים רבים, והתמורה מהבורות תהיה גבוהה במיוחד. מי שאין לו בור חלחול בבית ימצא את עצמו מתמודד עם בעיות רבות בכל פעם שמתחילים לרדת גשמים. למה שתהיו בפאניקה או בלחץ בחורף? באמצעות יצירת בור חלחול מי גשם, הבעיות הללו כבר לא אמורות להטריד אתכם. אתם מבחינתכם יודעים כי ברגע שמתחילים לרדת גשמים, הם מגיעים למקום מבטחים באמצעות בורות החלחול. יש כאלה שמוסיפים בורות ספיגה לחצר הבית רק בגלל שהבור שקיים באזור אינו עומד בציפיות. עם בורות חלחול וספיגה תוכלו לישון בשקט, בידיעה שהמים לא יציפו את המבנה ולא יהרסו את הציוד האישי שלכם.

בור חלחול מחיר – כמה עולה לעשות בור ספיגה?

המחיר של התקנת בור חלחול במבנה אינו אחיד, והוא משתנה בהתאם לכל מיני משתנים. מבחינתכם שווה להשקיע ביצירת בורות חלחול מכיוון שהם מונעים מכם הוצאה כספית גבוהה בהמשך. בור ספיגה בחצר הבית ימנע הרס של רהיטים וציוד אישי, נזק שעשוי להסתכם בעשרות אלפי שקלים. אז כמה יעלה לכם לעשות בור ספיגה וחלחול בחצר ביתכם? המחיר מתחיל מכמה מאות שקלים עבור בור ספיגה פשוט, כזה שלא מצריך עבודה מרובה. אך אם מדובר על עבודה רצינית מאפס, המחיר מגיע לכמה אלפי שקלים. מוטב כי תבצעו השוואת מחירים בין מספר אנשי מקצוע עד שתגיעו לאיש המקצוע המתאים ביותר עבורכם.

תכנון יצירת בור ספיגה (קידוחי החדרה) – חשיבות המיקום שלו

הגעתם למסקנה כי אתם צריכים לעשות בור חלחול אצלכם בחצר הבית? השלב הבא יהיה לבחור את המקום בו אתם תציבו את אותו בור ספיגה. הבעיה העיקרית במקרים רבים היא שלא בוחרים את המקום המתאים לבור ספיגה, והתמורה שלו פוחתת פלאים. בור החלחול חייב להיות ממוקם במקום מדויק, אליו מתנקזים מרבית מי הגשמים. אם תציבו את הבור במקום מרוחק, אין זה אומר שהוא יצליח לספוח לתוכו את כל המים. לכן חשוב להתייעץ עם איש מקצוע שחי ונושם את התחום הזה, הוא יסביר לכם בדיוק היכן למקם את בור הספיגה. התמורה בהקשר הזה תהיה גבוהה מהתמורה אותה הייתם מקבלים אם הייתם בוחרים את המקום בעצמכם. 

בורות חלחול שהתקנו

תחזוקה של בור מים – עושה את כל ההבדל

אחרי שבור החלחול מתחיל לעשות את העבודה המוטלת עליו, יהיה עליכם לשמור על תחזוקה גבוהה שלו. הבעיה העיקרית במקרה של בורות חלחול היא שגם עשבים וכל מיני פסולת נכנסת לתוכו. בהתחלה אולי לא תשימו לב להבדל, אך עם הזמן הפגיעה הופכת למהותית ומורגשת. בשלבים מסוימים בור הספיגה פשוט ייסתם, והמים לא ייכנסו אליו בקצב הנדרש. במקרה כזה זה רק עניין של זמן עד שהמים יתחילו להציף את המבנה, וליצור בעיות שבור הספיגה אמור לפתור. מעבר לכך יהיה עליכם לחדש את מכסה הבור, ואת כל הרכיבים הנוספים השומרים עליו. גם פרט בור חלחול עשוי להישחק, ולעשות את העבודה בצורה פחות טובה ואפקטיבית. 

למי פונים כדי ליצור בור חלחול בגינה?

אחרי שהבנתם כי בור ספיגה מחיר משתלם, לא משנה איך אתם מסתכלים על המציאות. הגיע הזמן לבחון למי אתם יכולים לפנות על מנת שייצור עבורכם בור חלחול בהתאמה אישית. לא כל איש מקצוע שמציע את השירות הזה, יעמוד בציפיות ויספק את הסחורה. מבחינתכם אין מקום לטעויות, מדובר על אחד מהאלמנטים החשובים ביותר במבנה שלכם. תחפשו יועץ אינסטלציה או יועץ ניקוז מנוסה ומיומן ביצירת בורות חלחול. איש מקצוע אשר יספק את הסחורה על ההתחלה, ולא יסבך אתכם עם בעיות כאלה ואחרות. חברה שתדע בזכות הניסיון שצברה לאורך השנים להציב את בור הספיגה במקום המתאים. ההמלצות של אנשים אחרים שכבר פנו לחברה המייצרת בורות ספיגה בהחלט יכולות לעזור. כך לא תמצאו את עצמכם מכניסים ראש בריא למיטה חולה, ולא מקבלים את התמורה הנדרשת. 

מעיין כהן

מעיין כהן

בעל תואר B.sc בהנדסת מים ממכללת כנרת. לאחר סיום לימודיו עבד בתכנון כשלוש שנים לערך במשרד תכנון גדול שם רכש את נסיונו בתכנון אינסטלציה בפרויקטים מורכבים, לאחר מכן החל לעבוד בחברת ביצוע בתפקיד מתאם Bim. בתפקידו הטמיע את שיטות ונהלי העבודה הראשונים בשיטת ה Bim ובכך הנחיל את אבני היסוד של מחלקה זו בחברה.

מלאו את הטופס

לשיחת ייעוץ ללא התחייבות

ונחזור אליכם בהקדם

מחפשים עבודה? הגעתם למקום הנכון

אנחנו מחפשים אתכם, בעלי שאיפות ורצון להתפתח ולגדול איתנו, מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.